Jak wynika z najnowszego raportu BCC Research, nowe regulacje prawne mocno zmuszają obecnie branżę farbiarską, aby poszła w stronę innowacji. Wygląda więc na to, że za kilka lat może ona wyglądać już zupełnie inaczej niż dziś.

Najważniejsze informacje finansowe z raportu BCC Research są następujące:

  • światowy rynek farb obecnie jest wart 132,2 mld $; według prognoz w roku 2021 będzie już wart 164,1 mld $, a więc będzie rósł w tempie 4,4% rocznie,
  • sektor farb wodorozcieńczalnych w roku obecnym ma wartość 37,2 mld $; do roku 2021 zgodnie z prognozami zwiększy swoją wartość do 48,7 mld $, będzie więc rósł w tempie 5,5%,
  • sektor farb proszkowych jest dziś wart 32,7 mld $, natomiast w roku 2021, jak przewidują analitycy, będzie już wart 46,8 mld $; prognozowany wzrost CAGR wynosi więc 7,5%.

Produkcja farb przenosi się z rozwiniętych regionów (Europa, USA) do krajów rozwijających się (Chiny, Indie). Zapotrzebowanie jest jednak wszędzie wysokie. Do tego w regionach rozwijających się bardzo potrzebne są farby przemysłowe.

Kierunek rozwoju rynku wyznaczają przede wszystkim klienci oraz regulacje prawne. Ci pierwsi mają coraz większe wymagania, szukają produktów łatwych w aplikacji, wydajnych, funkcjonalnych, przyjaznych środowisku, a do tego, najlepiej, niedrogich. Producenci robią co mogą, aby sprostać tym wyzwaniom.

Z drugiej strony pojawiają się wciąż nowe rozporządzenia ograniczające wykorzystanie niektórych substancji. I tak – produkty rozpuszczalnikowe są wciąż stosowane w krajach rozwijających się, ponieważ są niedrogie, ale Ameryka i Europa konsekwentnie już odchodzą od ich stosowania. Poszukują za to opłacalnych alternatyw, takich jak produkty o wysokiej zawartości części stałych czy farby sieciowane radiacyjnie. Oblicze europejskiej i amerykańskiej branży farb bardzo dynamicznie więc się zmienia i za kilka lat z pewnością będzie już wyglądać zaupełnie inaczej.

Raport BCC Research opublikowany został pod tytułem Global Markets and Advanced Technologies for Paints and Coatings (CHM049E).

Several graduated cylinders of various thickness and heights with white side markings in front of a large beaker. They are all filled about halfway with red or blue chemical compounds. The blue ink is showing signs of Brownian motion when dissolving into water.

 

Źródło: rynekfarb.pl