Branże, które reprezentuje Polski Związek Producentów Farb i Klejów, łączy wspólny rynek – rynek chemii budowlanej. Produkty dostarczane przez członków Związku, są obecne na każdym etapie budowy domu czy realizacji wielkich inwestycji.
FARBY – to substancje powłokotwórcze spełniające funkcje ochronne i dekoracyjne. Branża farb dzieli się na kilka głównych segmentów rynkowych:
- Farby dekoracyjne – to grupy produktów do ochrony i dekoracji ścian, drewna oraz metalu. Główne zastosowanie mają w budownictwie mieszkaniowym oraz w inwestycjach publicznych.
- Farby dekoracyjne reprezentują ponad 40% całości branży farb.
- Farby przemysłowe – to zaawansowane technologicznie powłoki stosowane w większości przy dużych i średnich inwestycjach, a także w wielu przemysłach, np. stoczniowym czy spożywczym (lakierowanie opakowań). Spełniają funkcje ochronne (np. farby ogniochronne), jak i dekoracyjne. Dzięki zaawansowanej technologii pozwalają na szybką aplikację oraz długoletnią ochronę powierzchni – nawet w trudnych warunkach. Ten segment reprezentuje nieco poniżej 20% rynku farb.
- Farby samochodowe – powłoki lakiernicze stosowane w przemyśle samochodowym. Produkowane na potrzeby produkcji samochodów, jak ich renowacji (samochody powypadkowe). Farby samochodowe reprezentują około 17% całości rynku farb.
- Farby drukarskie – stosowane szeroko w druku, zarówno na papierze, jak i w druku wielkoformatowym. Segment ten reprezentuje około 15% rynku farb.
Polska branża szybko dogania średnią europejską w ilości zużycia farby per capita. Cały rynek farb w Polsce to ponad 5 mld PLN sprzedaży. Ponadto kilkadziesiąt fabryk i tysiące zatrudnionych pracowników.
KLEJE i USZCZELNIACZE – to substancje o bardzo szerokim zastosowaniu. Rolą produktów z tej branży jest łączenie materiałów o podobnych lub zupełnie różnych właściwościach. Ich zastosowanie możemy zaobserwować, praktycznie wszędzie – w tysiącach na co dzień używanych produktach. Począwszy od telefonów komórkowych, samochodów czy pralek, poprzez buty, ubrania, czy papier toaletowy lub pieluszki, aż do budownictwa mieszkalnego. Ogólnie występuje kilka segmentów w tym rynku:
- Budownictwo oraz inżynieria lądowa i wodna – prawie 30% całości branży
- Operacje montażowe – z dużym udziałem segmentu pian i silikonów. Segment stanowiący około 18% rynku.
- Drewno i stolarka – około 8%.
- Przemysł papierniczy – prawie 20%.
- Transport – około 11%.
- Przemysł obuwniczy i skórzany – ponad 2%.
- Produkty konsumenckie – około 12%.
Ten olbrzymi rynek to w Polsce blisko 4 mld PLN sprzedaży w różnych sektorach. Rynek choć jest dość mocno rozdrobniony, w całości zatrudnia więcej pracowników niż branża farb. Ze względu na szybki rozwój gospodarczy, lokalizację oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry, Polska jest coraz częściej wybierana przez firmy jako atrakcyjne zaplecze produkcyjne Europy.